بسم الله الرحمن الرحیم
 تلسميک يک تارنما درباره پزشکي، نجوم، اطلاعات علمي و دانستنیها مي باشد. البته پیشینه تشکیل این تارنما در زمینه پزشکی بر می گردد به سال 1383 (2004)، که در ابتدا با عناوین خاصی به کار خود ادامه می داد ولی با پیشرفت توانست حوزه فعالیت خود را در زمینه های نجوم و اطلاعات علمی و همچنین تاریخ گسترش دهد. تشکیل تارنمای علمی فرهنگی با نام رسمی تلسمیک در سال 1389 (2010) صورت گرفت که این اسم بر گرفته از نام دو دستگاه علمی تلسکوپ و میکروسکوپ می باشد. اگر این دو دستگاه اختراع نمی شدند به هیچ عنوان علوم پزشکی و نجوم پیشرفت نمی کرد، در واقع در بین تمام علوم، علوم پزشکی و نجوم نه تنها خیلی اهمیت دارند بلکه طرفداران زیادی نیز دارند. این دو دستگاه باعث باز شدن دنیاهای جدید به روی دانشمندان شده است و به خاطر همین تصمیم گرفته شد که از ترکیب اسم این دو دستگاه تارنمایی جدید و کامل ایجاد شود. تلسميک همچنین حاوي مطالبي درباره عکس، موسيقي، فيلم، کتب و مجلات الکترونيکي، دانلود نرم افزار، موبايل و بازي مي باشد. تعداد زيادي از مطالب به صورت کامل و جامع ارائه شده است طوری که این مطالب به صورت مقاله و متن کامل هستند تا براحتی مورد استفاده دانش پژوهان گرامی قرار بگیرد.
انجمن علمی فرهنگی تلسمیک هم در سال 1394 ایجاد شد تا مکانی برای ارائه مطالب کاربران در تمامی زمینه ها برای استفاده عموم دانشمندان، دانشجویان و دانش پژوهان بصورت رایگان قرار گیرد کاربران می توانند در صورت تمایل، در حوزه فعالیت تلسمیک مطالب خود را با نام خودشان در
انجمن منتشر کنند که البته براي ارسال مطلب، بايد به جمع کاربران انجمن علمی فرهنگی تلسميک بپيوندند.
تلسميک در ستاد ساماندهي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با کد رهگیری 23623619 ثبت شده است و همچنین محتواي تلسميک مطابق قانون جمهوري اسلامي ايران مي باشد. اميد است تا اين گام کوچک در راه علم موثر واقع شود و هر چند، سهم کوچکي در پيشرفت علم داشته باشيم.